Title Image

Blog

Obezite Cerrahisi Hakkında

Son yıllarda görülme sıklığı giderek artan obezite, gelmiş geçmiş tüm hastalıkların zirvesine ulaşma yolunda hızla ilerliyor. Diyet yapmak, fiziksel aktiviteyi arttırmak veya ilaç tedavisi gibi birçok yöntemle tedavi edilmeye çalışılıyor. Bu yöntemlerle başarı oranı çok düşüktür ve günümüzde obezite tedavisinde en etkin yöntem cerrahidir. Obezite cerrahisinde birden fazla seçenek mevcuttur. Genel olarak ameliyat türleri kısıtlayıcı ve emilim bozucu olarak ikiye ayrılabilir. Emilim bozucu ameliyatların kısıtlayıcı bir komponenti çoğu zaman vardır. 

Kısıtlayıcı ameliyatlardaki amaç, yeme miktarını azaltmak ve açlık hormonlarının işlevini baskılamaktır. Mide, ağızdan yerleştirilen bir tüp üzerinden kesilerek küçültülür, açlık hormonu ghrelinin salgılandığı midenin fundus bölümünün çıkarılmasına özellikle dikkat edilir.

 Emilim engelleme özelliği olan ameliyatlarda ise mide çeşitli oranlarda küçültülür. Mide ile bağırsaklar arasında yeni yollar yapılır. Amaç, besinlerin mideden sonraki ilk 150-200cm lik bağırsaklara temasını engellemektir. Bu sayede kontrollü bir emilim bozukluğu yaratılır. Aynı zamanda besinlerin bu bölgeye teması engellendiğinde çeşitli hormonal değişiklikler meydana gelir ve diyabette iyileşmeler görülür. 

Obezitenin ciddi bir sağlık sorunu, bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Obezite cerrahisi kozmetik amaçla değil belirli tıbbi endikasyonlarla yapılmalıdır. Ameliyatı yapan hekimin bu konuda deneyimli olması, hastanenin uygun donanıma sahip olması ve postbariatrik takip sürecinin alanında uzman kişilerce yapılması başarı oranını arttırır.